Po Francii 2


St-Malo

Historické opevněné město obehnané hradbami a s velkou pláží za hradbami. Za odlivu se dá dojít k pevnosti Ford National a zde si poslechnout něco o korzárech, bojích s Anglií a další parádní francouzské poudačky.


Trégastel

Městečko uprostřed červených skal. Celé pobřeží je upravené a chráněné jako botanická zahrada plná skalních útvarů těch nejroztodivnějších tvarů. Tady se dá strávit neomezeně času bloumáním a kocháním se.Trébeurden

Další z městeček, které začínají na Tré a chlubí se červenými skalami. Nic moc a navíc jsme tu koupili tak hnusnou baketu, že ji snad ani nemohli dělat Francouzi.


Dolmen de Crucuno

V Bretani jsou menhiry a dolmeny v každé vesnici. Někde podepírají kostel, jinde jsou součástí sídlištních parků a někde tvoří kulturní památky.


Carnac

Někde jsou menhiry obehnané plotem, aby je turisté nezlikvidovali hned a aby jim vydrželi ještě nějakou tu generaci. Když máte štěstí, najdete sad krásných menhirů protkaný pěšinkami a cyklostezkami se spoustou míst, kde Francouzi pořádají pikniky, odpočívají nebo jenom tak lelkují.


Poloostrov Quiberon

Tenhle zámeček na konci uzoučkého ostrova je ve všech průvodcích. Poloostrov je posetý menhiry jako všude v Bretani. Navíc zde v roce 1795 bylo povražděno 10 000 roajalistů při pokusu zvrátit Francouzkou revoluci. To je na francouzské poměry docela malý počet.


Saumur

Nádherný zámek, který má jednu vadu. Je postaven z měkkého kamene jako všechno v okolí. To znamená, že se neuvěřitelným nákladem za pomoci EU opravuje, aby zase vydržel alespoň 50 let. Dále se vyznačuje tím, že v příkopech a valech obepínající zámek volně pobíhají desítky králíků. Ve městečku pod zámkem je bazén se skokanskou věží.
To měkké kamení je velmi významné pro celé okolí. Okolní kopce jsou napěchovány obydlími troglodytů, prostě spousta domečků, domů i paláců je vytesána rovnou ve skále.


Park miniatur - Amboise

Před začátkem objíždění zámků na Loaře a okolí se vyplatí navštívit tento park, v kterém je 38 dokonalých kopií nejznámějších zámků a historických měst. Tady si vyberete, co chcete vidět, a pak už víte, do čeho jdete.


Chateu de Chenonceau

Zámkem klenoucím se přes řeku Cher cloumaly francouzské dějiny. Můžete zde vidět místnost, z které vládla Kateřina Medicejská. Postele v kterých se králové rodili i umírali. Za druhé světové války sloužil jako špitál, a protože řeka Cher rozdělovala Francii, sloužil pro obě strany.
Na prohlídku zámku vás pustí samotné vybavené jenom walkmany. A nejzajímavější je asi kuchyň s kompletním vybavením.


Chatau de Chambord


Neuvěřitelně nádherný a rozsáhlý zámek budovaný na základě geometrických principů. Už jenom centrální schodiště ve tvaru dvojité šroubovnice prý navrhoval Leonardo da Vinci. Dnes je zámek státní, to znamená, že je opravený a skoro bez inventáře.


Arcachon - Dune du Pilat

Kousek od Arcachonského zálivu a městečka Arcahon je tři kilometry dlouhá a přes sto metrů vysoká největší písečná duna v Evropě. Takhle nějak vypadá pískoviště pro opravdové chlapy.