Po Francii 4

Grotte de Dargilan

Velká červená jeskyně se vyznačuje tím, že je velká a že je červená. Nejzajímavější je asi křehká krápníková výzdoba (na fotografii - kvalita fotografie odpovídá tmě a kvalitě fotoaparátu), krápníkový vodopád délky osmdesáti a výšky třicíti metrů a také závěrečný mohutný krásový sloup s průměrem přes šest metrů.


Údolí řeky Tarn

Prostě zaparkujete, vyfasujete loď a vestu, necháte se vyvést o patnáct kilometrů výše a pak už jenom jedete překrásným hlubokým údolím a snažíte se, aby to trvalo co nejdéle.


Verdon

Největší kaňon v Evropě. Co dodat. Dá se celý objet autem. Trvá to den, vždycky vystoupíte na výhledovém místě a je to krásné a velkolepé. I po patnácté je to krásné a velkolepé. I po třicáté je to krásné a velkolepé, ale poněkud nudné. Stěny jsou lezecké. Zastavíte na parkovišti, spustíte se sto metrů dolů a lezete k autu. Prostě pohoda.


Nîmes – amfiteatr Les Arenes

Amfiteátr z prvního století. Je pro dvacet pět tisíc diváků. Doposud se využívaný pro různá představení. Místní atrakcí je hledat v okolí v základech ostatních domů kameny z amfiteátru.


Pont du Gard

Čtyřicet devět metrů vysoký most starý dva tisíce let je stejně ohromující stavba jako její účel - dovést vodu na vzdálenost padesát kilometrů. I dnes by to byl velký technický počin. Pod mostem je pěkné koupání a živý vodácký provoz.


Roussillon

Městečko se proslavilo těžbou červeného jílu, z kterého se dělala okrová barva. Býval do dobrý business. Tak vznikla krásná vesnička. Business to už není. I tak si vesnička zachovala svoji krásu. Navíc nestihli vytěžit všechno. Kolem vesnice je turistická cesta kroutící se podle krásných červených skal.


Avignon

Město se chlubí sídlem sedmi papežů a tří trucpapežů. Krásný je Palais des Papes i biskupský palác. Při procházce městem to však vypadá, že nejdůležitější je nejstarší fungující historický kolotoč. Také je Avignon zřejmě jediným městem na světě kde pečlivě udržují a opravují most končící v půlce řeky.


Canon Ardeche

Projetí kaňonu řeky Ardeche je turistický a sportovní zážitek s několika nej. Na cestě jedete po přírodním mostem, kde řeka prorazila vápencový masiv. Jedete kolem nádherných skal a údolím, kde není žádná civilizace mimo nudistických kempů. Jedete a jedete. Protože v půjčovně, kde vám půjčí lodě vás ujistí, že to je tak na osm hodin pádlování. Ale neřeknou vám, že se jedná opravdu jenom o čas pádlování. Navíc vám dají vám místo vesel takové umělohmotné cosi. A řeknou, že na vás čekají do šesti odpoledne. Takže jedete a jedete a jedete a jedete a jedete ...Sant Tropez

Tohle přímořské městečko mělo štěstí. Kdyby tady nenatočli jeden film o četníkovi, tak by tu asi chcípl pes. Teď je těch pět uliček, co tu mají, napěchovaných obchůdky s nejluxusnějšími značkami. Jinak tu nic není, absolutně nic. Dokonce ani nějaká připomínka toho četníka. I městská pláž je malá, zastrčená, použitelná asi jako na venkovském rybníku.


Marineland Antibes

Překrásná mořká ZOO. Láká na vystoupení delfínů, tuleňů a hlavně kosatek. Obrovských mořských oblud, které skotačí, skáčou a hrají si se svými ošetřovateli. Ta věta je přesná, není jasné kdo s kým. Jsou tu také tučňáci, želvy a žraloci. Zejména ti si s ošetřovateli nehrají. Celý den se dá strávit sledováním organizovaných vystoupení zvířat v bazénech. Hned vedle je vodní svět pro lidi. Bazény, klouzačka, tobogány a spousta dalších vodních hrátek, kde se dá také strávit celý den.Vaison-la-Romaine

Na kraji tohoto historického městě s mnoha památkami se nachází nově postavený park s kruhy menhirů. Postavený byl v roce 2000 jako součást akce devíti kulturních měst Evropy. Menhiry jsou menší, kdo by se také dnes tahal s nějakými obry. Jsou také poseté podivnými znaky a texty. Na prostředním a největším je básnička Jaroslava Seiferta. V češtině. To mě docela dojalo.


Soutěska řeky Toulourenc

Divoká soutěska říčky, kdy se jde většinou vodou. Nečekejte žádný extrém. Atrakcí cesty je jeskyně s vyobrazením afrického slona. Prý vznikla asi tak 200 let před začátkem letopočtu a prý má něco společného s Hanibalovým tažením. Najít obraz slona však vyžaduje hodně velkou dávku fantazie.


Le Puy-en-Velay

Městečko s třemi dominantami. Chapelle St-Michel d’Aiguille na vysokém lávovém kuželu a na obrázku. Katedrála de Norte-Dame proslavená obřadním kamenem druidů, který jsme nenašli. A tředí dominantou je socha Matky boží francouzské odlitá roku 1860 z 213 kanonů uloupených u Sevastopolu během Krymské války. Je dutá a každý se může podívat, jak vypadá Matka boží francouzská zevnitř.Chamonix a okolí

Městečko přímo pod Mont Blancem. Lanovka na Aiguille du Midi zrovna nejela. Železnička na ledovec Mer de Glace jela, a tak jsem se mohl přesvědčit, že od mé poslední návštěvy ledovec opravdu ustoupil. Kde se dříve scházelo přímo na ledovec, tam nyní přibylo šedesát metrů žebříků po kolmé skále přímo dolů.
Lanovky na okolní kopce taky jezdily pravidelně, a kdyby zrovna pořád nepršelo, mohli jsme vidět fantastické hory. Na obrázku je Aiguille du Dru.Les Cascades du Hérisson

Dlouhé příkré údolí podle říčky s množstvím vodopádů, jezírek, vodních stupňů a jiných hříček přírody. Pokud je teplo, je to lepší než jakýkoliv aquapark. Akorát je to trochu do kopce.