O Francii

Francie je veliká. Už to stačí, aby ve Francii každý našel to, co hledá. Navíc se rozprostírá od Středozemního moře až k Atlantiku, ohraničují ji Pyreneje i Alpy, velká část hranice vede podle Rýna. Ve Francii se můžete omezit na návštěvu jenom světových nebo evropských NEJ.

Francouzi


Jeden kolega říká, že Francouzi jsou takoví Češi, kteří jenom mluví špatně česky. Něco na tom možná je. Najdou se však i drobné rozdíly. Je také problém zjistit, kdo je pravý Francouz. Na západě žijí Bretaňci, ty se za Francouze nepovažují, dokonce nápisy jsou zde dvojjazyčné. Na jihu žijí Italové a v Pyrenejích Španělé, kteří ani francouzsky nemluví. Pravé Francouze snad najdete jenom v Paříži a samozřejmě také u všech turistických atrakcí, ať již jsou kdekoliv.
Francouzi strašně rádi cestují. Ovšem cestují hlavně po Francii. Silnice jsou plné bílých karavanů, které se šinou z jedné pohádkové turistické destinace k další. Celá země je na ně připravena. V každém městě jsou parkoviště vyhrazená pro karavany, kempy mají pro ně připravené místa s příslušenstvím, silniční značení upozorňuje na riziková místa, na odpočívadla a na místa k přespání. Pro karavany je Francie zaslíbená země. Pokud opravdu chcete poznat Francii pořádně, vypůjčete si karavan a vyražte. Tak jeden až jeden a půl roku by mohlo stačit.

Jazyk


Ve Francii se mluví francouzsky. Mnozí tvrdí, že Francouzi jinak nemluví. Není to pravda. Podstatné je, že vy musíte mluvit francouzsky, ať to umíte nebo ne. Pokud začnete jakkoliv bídnou francouštinou, domorodci sami rádi přejdou do jiného jazyka, který ovládají. Nejčastěji je to angličtina, němčina nebo španělština, někdy i všechny najednou. Optimálně to skončí tak, že domorodci mluví anglicky a vy jenom přitakáváte „oui“ nebo „non“. V opačném případě dopadnete takto:

Jídlo


O jídle ve Francii se snad nemá cenu rozepisovat. Cenově se pohybuje o něco výše než v Čechách. Nemusíte se bát zastavit u libovolné restaurace u silnice. Minimálně si můžete dát menu (cena od 9 do 12 EUR) a najíte se nádherně. Dokonce i v jídelnách u obchodních center se vaří skvěle. Doporučuji vyzkoušet Crescendo, Za 9 EUR dostanete veliký steak s libovolným množstvím příloh.
Skvělý zvyk je podávat čistou vodu ke každému jídlu zdarma. Když máte štěstí, tak v ceně menu je i pár deci červeného.

Ubytování


Protože Francie leží v Evropě a to ještě v Evropě západní, není ubytování problémem. Jediné, co muže ovlivnit vaše rozhodnutí, je cena. Horní hranice není více méně omezena. Francie je známa jako země plná překrásných zámečku a hrádečků, které nabízejí ubytování. Na spodní hranici leží sítě levných hotelu a kempy. Mezi levné hotely, co najdete v každém městě patří například hotely Formule 1 – sucho, teplo a střecha nad hlavou zaručena. Nemám s nimi zkušenost. Moje dcera takové ubytování zažila při školním výletu do Paříže. Když jsem v osm večer za prudkého deště navrhl, že v takovém hotelu přespíme, řekla, že půjde radši sama hledat kemp. Tahle příhoda více než o kvalitě hotelů vypovídá o kvalitě francouzských kempů.

Kempy


Kempy jsou ve Francii něčím zcela přirozeným. Najdete je všude, jsou kvalitně vybaveny a spravovány a všichni je používají. Kempy jsou připraveny na stany, obytné přívěsy i karavany. Pokud jste puntičkáři, můžete si předem vybrat kemp například zde nebo zde. Moje zkušenost však říká, že v šest večer se stačí rozhodnout, že hledáte kemp, a v osm už jste vysprchováni v teplé vodě a večeříte.
Kempy jsou kapitola sama pro sebe. Vyznačují se pořádkem a dostatkem soukromí – jednotlivá místa jsou vyznačena a vetšinou oddělena živými ploty. Často je v kempu bazén a obchod nebo restaurace. Cena za noc se pohybuje od 7 do 17 EUR pro rodinu s autem. Samozřejmě že existují i dražší kempy pokud vyžadujete krytý vyhřívaný bazén, vláček pendlující mezi recepcí a vzdálenými místy kempu nebo nějakou jinou specialitu. Vezměte také na vědomí, že přijet na rivieru uprostřed sezóny v neděli odpoledne a hledat volné místo s výhledem na moře není nejšťastnější nápad.
Pokud uvidíte cedulku kemp, musíte také počítat, že kemp je vzdálen něco mezi dvěma sty metry a dvaceti kilometry uvedeným směrem. Máte tak možnost narazit na klidné kempy stranou od silnice, kde se sami ubytujete a kde do druhého rána nenarazíte na nikoho, komu by jste mohli zaplatit.
Nicméně většina kempů je plná turistů stejných jako vy, kteří přijeli za stejným cílem jako vy a kteří se chovají stejně jako vy.


Zobrazit místo Francie na větší mapě